Skip to content

198 Maiden LaneBergenfield, NJ 07621

Built 1951

Last Sale Price
$315,000
Last Sale Date
May 29, 2008

Property Information

Block319
Lot12
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF1.5S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$160,000
59%
Improvement Value:$111,100
41%
Total Assessment$271,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,562+3.4%
2024$9,245+2.6%
2023$9,006+0.7%
2022$8,946+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$315,000
DeedBook 9563, Page 219

Property Sale

Sale
$244,500
DeedBook 8664, Page 23

Property Built

Built

Year Built: 1951