Skip to content

71 E Johnson AvenueBergenfield, NJ 07621

Built 1923

Last Sale Price
$270,000
Last Sale Date
Aug 26, 2008

Property Information

Block31
Lot21
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF1G2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,290
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$162,900
65%
Improvement Value:$86,400
35%
Total Assessment$249,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,793+3.4%
2024$8,501+2.6%
2023$8,282+0.7%
2022$8,227+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$270,000
DeedBook 9624, Page 465

Property Sale

Sale
$379,900
DeedBook 8870, Page 430

Property Built

Built

Year Built: 1923