Skip to content

74 Highgate TerraceBergenfield, NJ 07621

Built 1941

Last Sale Price
$245,000
Last Sale Date
Jul 5, 2012

Property Information

Block323
Lot13
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionB1G1.5S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,890
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$173,900
55%
Improvement Value:$142,300
45%
Total Assessment$316,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,152+3.4%
2024$10,782+2.6%
2023$10,504+0.7%
2022$10,435+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$245,000
DeedBook 1114, Page 1278

Property Built

Built

Year Built: 1941