Skip to content

437 New Bridge RoadBergenfield, NJ 07621

Built 1945

Last Sale Price
$178,000
Last Sale Date
Sep 13, 2023

Property Information

Block295
Lot9
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionF1G2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,904
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$150,900
44%
Improvement Value:$193,800
56%
Total Assessment$344,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,158+3.4%
2024$11,754+2.6%
2023$11,451+0.7%
2022$11,375+1.2%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$178,000
Sq Ft1,904DeedBook 5094, Page 23Recorded9/29/2023

Property Sale

Sale
$425,000
DeedBook 1158, Page 2416

Property Sale

Sale
$430,000
DeedBook 9180, Page 221

Property Built

Built

Year Built: 1945