Skip to content

33 Laurel CourtBergenfield, NJ 07621

Built 1964

Last Sale Price
$729,000
Last Sale Date
Nov 5, 2014

Property Information

Block326
Lot22
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionF1G1.5S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,464
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$198,300
43%
Improvement Value:$268,200
57%
Total Assessment$466,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,453+3.4%
2024$15,908+2.6%
2023$15,497+0.7%
2022$15,395+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$729,000

From:

To:

Sq Ft2,464DeedBook 1796, Page 2492Recorded11/20/2014

Property Sale

Sale
$360,000
DeedBook 8212, Page 901

Property Built

Built

Year Built: 1964