Skip to content

42 Frederick PlaceBergenfield, NJ 07621

Built 1947

Last Sale Price
$287,000
Last Sale Date
Jan 30, 2004

Property Information

Block327
Lot21
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionB1G1.5S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,331
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$175,000
59%
Improvement Value:$124,100
41%
Total Assessment$299,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,299+3.5%
2024$9,949+2.7%
2023$9,686+0.7%
2022$9,620+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$287,000
DeedBook 8655, Page 385

Property Sale

Sale
$156,100
DeedBook 7780, Page 513

Property Built

Built

Year Built: 1947