Skip to content

31 Rector CourtBergenfield, NJ 07621

Built 1947

Last Sale Price
$305,000
Last Sale Date
Dec 10, 2003

Property Information

Block327
Lot4
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionB1.5S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,497
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$178,000
50%
Improvement Value:$179,500
50%
Total Assessment$357,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,609+3.4%
2024$12,191+2.6%
2023$11,876+0.7%
2022$11,798+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$305,000
DeedBook 8641, Page 808

Property Sale

Sale
$300,000
DeedBook 8433, Page 125

Property Built

Built

Year Built: 1947