Skip to content

85 Maiden LaneBergenfield, NJ 07621

Built 1947

Last Sale Price
$375,000
Last Sale Date
Apr 4, 2006

Property Information

Block327
Lot27
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionB1G1.5S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,736
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$179,200
49%
Improvement Value:$188,000
51%
Total Assessment$367,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,951+3.4%
2024$12,522+2.6%
2023$12,198+0.7%
2022$12,118+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$375,000
DeedBook 9052, Page 254

Property Built

Built

Year Built: 1947