Skip to content

371 Greenwich StreetBergenfield, NJ 07621

Built 1956

Last Sale Price
$320,000
Last Sale Date
Apr 7, 2016

Property Information

Block229
Lot30
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionF1G1S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,490
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$163,900
50%
Improvement Value:$162,500
50%
Total Assessment$326,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,512+3.4%
2024$11,130+2.6%
2023$10,843+0.7%
2022$10,771+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$320,000

From:

To:

Sq Ft1,490DeedBook 2244, Page 2045Recorded4/26/2016

Property Sale

Sale
$390,000
DeedBook 9261, Page 244

Property Built

Built

Year Built: 1956