Skip to content

42 Greenbriar StreetBergenfield, NJ 07621

Built 1960

Last Sale Price
$475,000
Last Sale Date
Oct 27, 2017

Property Information

Block328
Lot23
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionF1G1S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,509
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$175,900
51%
Improvement Value:$167,300
49%
Total Assessment$343,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,105+3.4%
2024$11,703+2.6%
2023$11,401+0.7%
2022$11,326+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$475,000

From:

To:

Sq Ft1,509DeedBook 2774, Page 2478Recorded11/2/2017

Property Sale

Sale
$525,000
DeedBook 8861, Page 243

Property Sale

Sale
$213,000
DeedBook 8070, Page 260

Property Built

Built

Year Built: 1960