Skip to content

35 Frederick PlaceBergenfield, NJ 07621

Built 1947

Last Sale Price
$175,000
Last Sale Date
Aug 15, 1997

Property Information

Block328
Lot9
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionB1G1.5S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,592
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$176,200
41%
Improvement Value:$253,800
59%
Total Assessment$430,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,166+3.4%
2024$14,663+2.6%
2023$14,285+0.7%
2022$14,190+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$175,000
DeedBook 7998, Page 27

Property Built

Built

Year Built: 1947