Skip to content

75 Wilbur RoadBergenfield, NJ 07621

Built 1940

Last Sale Price
$1,300,000
Last Sale Date
May 20, 2022

Property Information

Block337
Lot10
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class20
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,242
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$175,000
24%
Improvement Value:$554,400
76%
Total Assessment$729,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$25,726+3.4%
2024$24,873+2.6%
2023$24,231+0.7%
2022$24,070+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$1,300,000
Sq Ft3,242DeedBook 4717, Page 1459Recorded6/22/2022

Property Sale

Sale
$944,800

From:

To:

Sq Ft1,187DeedBook 1794, Page 2333Recorded11/19/2014

Property Sale

Sale
$292,500
DeedBook 1417, Page 740

Property Built

Built

Year Built: 1940