Skip to content

118 Maiden LaneBergenfield, NJ 07621

Built 2005

Last Sale Price
$425,000
Last Sale Date
Apr 23, 2004

Property Information

Block337
Lot13
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class19
DescriptionF1G2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,579
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$200,800
28%
Improvement Value:$504,700
72%
Total Assessment$705,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$24,883+3.4%
2024$24,058+2.6%
2023$23,437+0.7%
2022$23,282+1.2%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2005

Property Sale

Sale
$425,000
DeedBook 8687, Page 797

Property Sale

Sale
$193,000
DeedBook 7900, Page 31