Skip to content

106 Rector CourtBergenfield, NJ 07621

Built 1962

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 3, 2017

Property Information

Block337
Lot39
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF1G1.5S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,980
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$181,100
49%
Improvement Value:$190,300
51%
Total Assessment$371,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,099+3.4%
2024$12,665+2.6%
2023$12,338+0.7%
2022$12,256+1.2%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1962