Skip to content

101 Hickory AvenueBergenfield, NJ 07621

Built 1930
Commercial

Last Sale Price
$200,000
Last Sale Date
Feb 12, 1999

Property Information

Block33
Lot1
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionB2G2S 3 APTS.
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$200,000
52%
Improvement Value:$184,800
48%
Total Assessment$384,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,572+3.4%
2024$13,122+2.6%
2023$12,783+0.7%
2022$12,698+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$200,000
DeedBook 8147, Page 449

Property Built

Built

Year Built: 1930