Skip to content

10 N Washington AvenueBergenfield, NJ 07621

Built 1916
Commercial
Love it? Save it.
track changes

Overview

Owner
---
Last Sale Price
$535,000
Last Sale Date
Jan 21, 2025

Property Information

Block125
Lot20
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionCB1S
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$304,000
81%
Improvement Value:$71,000
19%
Total Assessment$375,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,226+3.4%
2024$12,788+2.6%
2023$12,458+0.7%
2022$12,375+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$535,000
DeedBook 5429, Page 418Recorded2/14/2025

Property Built

Built

Year Built: 1916