Skip to content

162 Second StreetBergenfield, NJ 07621

Built 1950

Last Sale Price
$15,000
Last Sale Date
May 15, 2012

Property Information

Block33
Lot18
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionB2G1.5S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,646
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$160,600
50%
Improvement Value:$161,500
50%
Total Assessment$322,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,360+3.4%
2024$10,984+5.6%
2023$10,401+0.7%
2022$10,332+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$15,000
DeedBook 1293, Page 1284

Property Sale

Sale
$410,000
DeedBook 8961, Page 170

Property Sale

Sale
$263,000
DeedBook 8537, Page 358

Property Built

Built

Year Built: 1950