Skip to content

141 Rector CourtBergenfield, NJ 07621

Built 1928

Last Sale Price
$782,000
Last Sale Date
Aug 1, 2016

Property Information

Block340
Lot2
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class19
DescriptionF1G2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,996
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$181,200
31%
Improvement Value:$403,500
69%
Total Assessment$584,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,622+3.4%
2024$19,938+2.6%
2023$19,424+0.7%
2022$19,295+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$782,000

From:

To:

Sq Ft2,996DeedBook 2360, Page 1577Recorded9/1/2016

Property Sale

Sale
$879,900
DeedBook 9066, Page 251

Property Sale

Sale
$360,000
DeedBook 8825, Page 107

Property Built

Built

Year Built: 1928