Skip to content

16 Trinity CourtBergenfield, NJ 07621

Built 1954

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Aug 26, 2013

Property Information

Block342
Lot8
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionF1G1.5S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,248
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$189,800
56%
Improvement Value:$152,000
44%
Total Assessment$341,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,055+3.4%
2024$11,655+2.6%
2023$11,355+0.7%
2022$11,279+1.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$275,000
DeedBook 251, Page 1183

Property Built

Built

Year Built: 1954