Skip to content

48 Melrose AvenueBergenfield, NJ 07621

Built 1951

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Dec 17, 2002

Property Information

Block210
Lot10
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF1G1.5S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,276
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$168,600
59%
Improvement Value:$117,400
41%
Total Assessment$286,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,087+3.4%
2024$9,753+2.6%
2023$9,501+0.7%
2022$9,438+1.2%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1951