Skip to content

212 New Jersey AvenueBergenfield, NJ 07621

Built 1950

Last Sale Price
$355,000
Last Sale Date
Aug 7, 2006

Property Information

Block36
Lot16
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF1.5S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,200
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$174,300
62%
Improvement Value:$107,100
38%
Total Assessment$281,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,925+3.4%
2024$9,596+2.6%
2023$9,348+0.7%
2022$9,286+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$355,000
DeedBook 9136, Page 17

Property Sale

Sale
$217,000
DeedBook 8406, Page 123

Property Built

Built

Year Built: 1950