Skip to content

164 New Jersey AvenueBergenfield, NJ 07621

Built 1951

Last Sale Price
$372,000
Last Sale Date
Jun 29, 2021

Property Information

Block36
Lot4
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF1.5S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,248
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$171,800
60%
Improvement Value:$114,600
40%
Total Assessment$286,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,101+3.4%
2024$9,766+5.4%
2023$9,264+0.7%
2022$9,201+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$372,000
Sq Ft1,248DeedBook 4306, Page 455Recorded8/2/2021

Property Sale

Sale
$145,000
DeedBook 8009, Page 186

Property Built

Built

Year Built: 1951