Skip to content

10 Shelley CourtBergenfield, NJ 07621

Built 1950

Last Sale Date
Feb 16, 2023

Property Information

Block38
Lot12
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF1G1.5S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,236
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$185,100
75%
Improvement Value:$62,400
25%
Total Assessment$247,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,479+0.5%
2024$8,440+2.6%
2023$8,222+0.7%
2022$8,168+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1950