Skip to content

191 New Jersey AvenueBergenfield, NJ 07621

Built 1950

Last Sale Price
$369,000
Last Sale Date
Jun 25, 2007

Property Information

Block35
Lot11
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF1G1.5S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,232
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$170,000
60%
Improvement Value:$111,100
40%
Total Assessment$281,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,914+3.4%
2024$9,586+2.6%
2023$9,338+0.7%
2022$9,276+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$369,000
DeedBook 9350, Page 213

Property Sale

Sale
$312,000
DeedBook 8708, Page 908

Property Built

Built

Year Built: 1950