Skip to content

18 Shelley CourtBergenfield, NJ 07621

Built 1950

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 16, 2025

Property Information

Block38
Lot14
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF1G1.5S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,420
Acreage0.13

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$176,600
59%
Improvement Value:$120,400
41%
Total Assessment$297,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,475+3.4%
2024$10,128+2.6%
2023$9,866+0.7%
2022$9,801+1.2%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1950