Skip to content

257 Merritt AvenueBergenfield, NJ 07621

Built 1915

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Jan 21, 2008

Property Information

Block38
Lot32
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF1G1.5S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,661
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$170,000
55%
Improvement Value:$138,700
45%
Total Assessment$308,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,888+3.4%
2024$10,527+2.6%
2023$10,255+0.7%
2022$10,187+1.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$310,000
DeedBook 8908, Page 493

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 7807, Page 915

Property Built

Built

Year Built: 1915