Skip to content

223 Merritt AvenueBergenfield, NJ 07621

Built 1999

Last Sale Price
$225,000
Last Sale Date
Jun 15, 1999

Property Information

Block38
Lot38
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,108
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$170,000
47%
Improvement Value:$191,700
53%
Total Assessment$361,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,757+3.4%
2024$12,334+2.6%
2023$12,016+0.7%
2022$11,936+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$225,000
DeedBook 8179, Page 848

Property Built

Built

Year Built: 1999