Skip to content

212 Ames AvenueBergenfield, NJ 07621

Built 1951

Last Sale Price
$25,000
Last Sale Date
May 28, 1997

Property Information

Block3
Lot122
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF1.5S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,284
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$150,000
63%
Improvement Value:$86,600
37%
Total Assessment$236,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,345+3.4%
2024$8,068+2.6%
2023$7,860+0.7%
2022$7,808+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$25,000
DeedBook 7978, Page 599

Property Built

Built

Year Built: 1951