Skip to content

216 Ames AvenueBergenfield, NJ 07621

Built 2023

Last Sale Price
$715,000
Last Sale Date
Jul 18, 2022

Property Information

Block3
Lot123
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF1G1.5S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,152
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$150,000
31%
Improvement Value:$331,000
69%
Total Assessment$481,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,965+3.4%
2024$16,402+104.6%
2023$8,018+0.7%
2022$7,964+1.2%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2023

Property Sale

Sale
$715,000
Sq Ft1,152DeedBook 4814, Page 424Recorded9/21/2022

Property Sale

Sale
$315,000
Sq Ft1,152DeedBook 4542, Page 624Recorded1/19/2022