Skip to content

69 Glenwood Drive NorthBergenfield, NJ 07621

Built 2020

Last Sale Price
$855,000
Last Sale Date
Feb 7, 2020

Property Information

Block288
Lot11
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF1.5S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,152
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$162,500
23%
Improvement Value:$543,700
77%
Total Assessment$706,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$24,908+3.4%
2024$24,081+2.6%
2023$23,460+0.7%
2022$23,305+187.8%
Property History

Property Sale

Sale
$855,000
Sq Ft1,152DeedBook 3554, Page 624Recorded3/26/2020

Property Built

Built

Year Built: 2020

Property Sale

Sale
$350,000

From:

To:

Sq Ft1,152DeedBook 3130, Page 870Recorded12/13/2018

Property Sale

Sale
$280,000

From:

To:

Sq Ft1,152DeedBook 3076, Page 909Recorded10/10/2018