Skip to content

38 Beverly PlaceBergenfield, NJ 07621

Built 1951

Last Sale Price
$450,000
Last Sale Date
Aug 1, 2018

Property Information

Block3
Lot133
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF1G1.5S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,368
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$152,000
56%
Improvement Value:$119,500
44%
Total Assessment$271,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,576+3.4%
2024$9,258+2.6%
2023$9,019+0.7%
2022$8,960+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$450,000

From:

To:

Sq Ft1,368DeedBook 3060, Page 473Recorded9/24/2018

Property Sale

Sale
$333,000
DeedBook 9614, Page 25

Property Built

Built

Year Built: 1951