Skip to content

55 Williamson RoadBergenfield, NJ 07621

Built 1954

Last Sale Price
$710,000
Last Sale Date
May 31, 2022

Property Information

Block3
Lot153
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionF1G1S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,604
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$170,000
38%
Improvement Value:$278,200
62%
Total Assessment$448,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,808+3.4%
2024$15,284+39.3%
2023$10,973+0.7%
2022$10,900+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$710,000
Sq Ft1,604DeedBook 4736, Page 1639Recorded7/8/2022

Property Sale

Sale
$490,000
Sq Ft1,604DeedBook 3503, Page 1131Recorded2/13/2020

Property Sale

Sale
$299,000

From:

To:

Sq Ft1,604DeedBook 2707, Page 604Recorded8/29/2017

Property Built

Built

Year Built: 1954