Skip to content

117 Blauvelt AvenueBergenfield, NJ 07621

Built 1952

Last Sale Price
$615,000
Last Sale Date
May 27, 2022

Property Information

Block7
Lot18
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionF1G1S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,608
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$172,100
42%
Improvement Value:$237,900
58%
Total Assessment$410,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,753+3.4%
2024$16,198+60.2%
2023$10,111+0.7%
2022$10,043+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$615,000
Sq Ft1,608DeedBook 4717, Page 1607Recorded6/22/2022

Property Sale

Sale
$248,000
Sq Ft1,608DeedBook 4246, Page 296Recorded6/30/2021

Property Built

Built

Year Built: 1952