Skip to content

43 Williamson RoadBergenfield, NJ 07621

Built 1951

Last Sale Price
$275,000
Last Sale Date
Mar 31, 2009

Property Information

Block3
Lot154
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionB1G1.5S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,320
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$170,000
57%
Improvement Value:$128,800
43%
Total Assessment$298,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,539+3.4%
2024$10,189+2.6%
2023$9,926+0.7%
2022$9,860+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$275,000
DeedBook 77, Page 986

Property Sale

Sale
$176,000
DeedBook 8138, Page 630

Property Built

Built

Year Built: 1951