Skip to content

68 N Prospect AvenueBergenfield, NJ 07621

Built 1950

Last Sale Price
$310,000
Last Sale Date
Aug 26, 2016

Property Information

Block58
Lot13
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF1.5S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,312
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$148,700
58%
Improvement Value:$105,500
42%
Total Assessment$254,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,966+3.4%
2024$8,668+2.6%
2023$8,445+0.7%
2022$8,389+1.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$310,000

From:

To:

Sq Ft1,312DeedBook 2372, Page 2274Recorded9/14/2016

Property Sale

Sale
$340,000
DeedBook 9050, Page 367

Property Built

Built

Year Built: 1950