Skip to content

229 N Queen StreetBergenfield, NJ 07621

Built 1951

Last Sale Date
Dec 10, 2015

Property Information

Block3
Lot16
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
DescriptionF1G1.5S 2 FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,168
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$155,000
49%
Improvement Value:$159,400
51%
Total Assessment$314,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,089+3.4%
2024$10,721+2.6%
2023$10,444+0.7%
2022$10,375+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1951