Skip to content

48 Sergent CourtBergenfield, NJ 07621

Built 1961

Last Sale Date
Dec 10, 2015

Property Information

Block3
Lot190
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionF1G1.5S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,304
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$172,800
44%
Improvement Value:$221,400
56%
Total Assessment$394,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,903+3.4%
2024$13,442+2.6%
2023$13,095+0.7%
2022$13,009+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1961