Skip to content

13 Gallagher CourtBergenfield, NJ 07621

Built 1968

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Oct 30, 2015

Property Information

Block3
Lot210
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionF1G2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,281
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$158,900
47%
Improvement Value:$180,600
53%
Total Assessment$339,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,974+3.4%
2024$11,577+2.6%
2023$11,278+0.7%
2022$11,204+1.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$340,000
DeedBook 744, Page 645

Property Built

Built

Year Built: 1968