Skip to content

171 Williamson RoadBergenfield, NJ 07621

Built 1954

Last Sale Price
$175,000
Last Sale Date
Jun 3, 1994

Property Information

Block3
Lot24
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionF1G1S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,008
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$147,500
43%
Improvement Value:$193,500
57%
Total Assessment$341,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,027+3.4%
2024$11,628+2.6%
2023$11,328+0.7%
2022$11,253+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$175,000
DeedBook 7707, Page 50

Property Built

Built

Year Built: 1954