Skip to content

233 Woods AvenueBergenfield, NJ 07621

Built 1951

Last Sale Price
$314,500
Last Sale Date
Jun 29, 2015

Property Information

Block3
Lot33
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF1G1.5S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,267
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$154,100
55%
Improvement Value:$128,100
45%
Total Assessment$282,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,953+3.4%
2024$9,623+2.6%
2023$9,375+0.7%
2022$9,313+1.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$314,500

From:

To:

Sq Ft1,267DeedBook 1998, Page 1107Recorded7/21/2015

Property Built

Built

Year Built: 1951