Skip to content

43 Brewster PlaceBergenfield, NJ 07621

Built 1942

Last Sale Price
$310,000
Last Sale Date
Dec 19, 2008

Property Information

Block55
Lot18
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionB1G1.5S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,253
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$152,000
52%
Improvement Value:$142,900
48%
Total Assessment$294,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,401+3.4%
2024$10,056+2.6%
2023$9,797+0.7%
2022$9,732+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$310,000
DeedBook 10, Page 2181

Property Sale

Sale
$458,350
DeedBook 9165, Page 474

Property Sale

Sale
$180,000
DeedBook 8215, Page 434

Property Built

Built

Year Built: 1942