Skip to content

218 N Vivyen StreetBergenfield, NJ 07621

Built 1926

Last Sale Price
$540,000
Last Sale Date
Jan 5, 2023

Property Information

Block3
Lot73
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF1G2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,448
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$140,000
50%
Improvement Value:$137,300
50%
Total Assessment$277,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,780+3.4%
2024$9,456+2.6%
2023$9,212+0.7%
2022$9,151+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$540,000
Sq Ft1,448DeedBook 4915, Page 763Recorded1/25/2023

Property Sale

Sale
$355,000

From:

To:

Sq Ft1,448DeedBook 1739, Page 1147Recorded8/29/2014

Property Sale

Sale
$160,000

From:

To:

Sq Ft1,448DeedBook 1578, Page 1849Recorded12/6/2013

Property Built

Built

Year Built: 1926