Skip to content

234 N Vivyen StreetBergenfield, NJ 07621

Built 1980

Last Sale Price
$175,000
Last Sale Date
Aug 1, 1994

Property Information

Block3
Lot77
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionF1G1.5S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,752
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$145,800
40%
Improvement Value:$220,300
60%
Total Assessment$366,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,912+3.4%
2024$12,484+2.6%
2023$12,162+0.7%
2022$12,081+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$175,000
DeedBook 7720, Page 718

Property Built

Built

Year Built: 1980