Skip to content

37 Beulah PlaceBergenfield, NJ 07621

Built 1951

Last Sale Price
$175,000
Last Sale Date
Jan 20, 1998

Property Information

Block4
Lot16
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF1G1.5S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,718
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$167,800
51%
Improvement Value:$158,200
49%
Total Assessment$326,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,498+3.4%
2024$11,117+2.6%
2023$10,830+0.7%
2022$10,758+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$175,000
DeedBook 8042, Page 407

Property Built

Built

Year Built: 1951