Skip to content

56 Momar DriveBergenfield, NJ 07621

Built 1981

Last Sale Price
$370,000
Last Sale Date
Oct 8, 2015

Property Information

Block40
Lot26
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionS-CB1S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,931
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$193,200
53%
Improvement Value:$173,700
47%
Total Assessment$366,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,941+3.4%
2024$12,511+2.6%
2023$12,188+0.7%
2022$12,108+1.2%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$370,000

From:

To:

Sq Ft1,931DeedBook 2103, Page 1864Recorded11/16/2015

Property Sale

Sale
$475,000
DeedBook 8895, Page 145

Property Sale

Sale
$179,900
DeedBook 8315, Page 412

Property Built

Built

Year Built: 1981