Skip to content

36 Beulah PlaceBergenfield, NJ 07621

Built 1951

Last Sale Price
$182,625
Last Sale Date
Nov 19, 2020

Property Information

Block49
Lot2
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF1G1.5S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,678
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$188,200
58%
Improvement Value:$136,100
42%
Total Assessment$324,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,438+3.4%
2024$11,059+2.6%
2023$10,773+0.7%
2022$10,702+1.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$182,625
Sq Ft1,678DeedBook 3929, Page 1237Recorded1/26/2021

Property Sale

Sale
$300,000
DeedBook 222, Page 1808

Property Built

Built

Year Built: 1951