Skip to content

172 N Queen StreetBergenfield, NJ 07621

Built 1951

Last Sale Date
Dec 10, 2015

Property Information

Block4
Lot10
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF1G1.5S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,152
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$150,000
59%
Improvement Value:$103,400
41%
Total Assessment$253,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,687+3.5%
2024$8,391+2.7%
2023$8,168+0.7%
2022$8,112+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1951