Skip to content

149 N Queen StreetBergenfield, NJ 07621

Built 1956

Last Sale Price
$139,000
Last Sale Date
Sep 16, 1997

Property Information

Block50
Lot5
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionB1G1.5S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,190
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$175,000
58%
Improvement Value:$128,500
42%
Total Assessment$303,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,704+3.4%
2024$10,349+2.6%
2023$10,082+0.7%
2022$10,016+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$139,000
DeedBook 8008, Page 174

Property Built

Built

Year Built: 1956