Skip to content

154 Woods AvenueBergenfield, NJ 07621

Built 1955

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
May 7, 2011

Property Information

Block50
Lot13
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF1.5S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,228
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$140,000
57%
Improvement Value:$105,500
43%
Total Assessment$245,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,659+3.4%
2024$8,372+2.6%
2023$8,156+0.7%
2022$8,102+1.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$254,000
DeedBook 8611, Page 77

Property Sale

Sale
$25,000
DeedBook 8488, Page 576

Property Built

Built

Year Built: 1955