Skip to content

147 Woods AvenueBergenfield, NJ 07621

Built 1951

Last Sale Price
$210,000
Last Sale Date
Oct 23, 1998

Property Information

Block51
Lot5
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionB1G1.5S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,563
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$170,000
53%
Improvement Value:$150,700
47%
Total Assessment$320,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,311+3.4%
2024$10,936+2.6%
2023$10,654+0.7%
2022$10,583+1.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$210,000
DeedBook 8116, Page 374

Property Sale

Sale
$182,000
DeedBook 7626, Page 302

Property Built

Built

Year Built: 1951